Poznáte všetky typy tapiet? V článku nájdete malé zhrnutie...

Viacerí z Vás sa určite stretli pri zariaďovaní svojho domova s dilemou či maľovať alebo tapetovať? V prípade, ak vaša voľba padne na tapetovanie sú možnosti pre výber prakticky neobmedzené. Či už sa rozhodnete pre moderný dizajn, niečo odvážnejšie a viac “uletené” alebo stavíte na klasiku, je už len na Vás.

My Vám pomôžeme trošku sa zorientovať v ponuke tapiet.

Skôr než sa naplno ponoríte do listovania katalógov a vzorkovníkov, je dobre vedieť z akých materiálov sa tapety vyrábajú, aké majú vlastnosti a aké sú medzi nimi rozdiely.

vliesové tapety
 

Papierové Tapety

Asi najstarší a najrozšírenejší typ tapiet. Poznáte ich ešte z 80. rokov, nachádzali sa takmer v každom panelákovom byte. Na výber bolo azda z 5 vzorov a farieb, no najväčší problém nastal pri ich odstraňovaní zo steny, pri tom sa aj najzarytejší kresťan stal na ten okamih zúrivec zo slovníkom dláždiča. Doba ale pokročila a na trhu sú papierové tapety stále aktuálne. Výrobcovia aj naďalej ponúkajú veľmi zaujímavé a krásne motívy vyrobené na papierovom podklade.

Ďalším stupienkom v pokročilej technológii výroby sú dvojvrstvove papierové tapety tzv. Duplexové. Skladajú sa z dvoch vrstiev, pričom podkladová je klasika papier a vrchná je reliéfny (vyrazený) vzor, čím získava štruktúru.

Výhodou papierových tapiet je nižšia cena. Samozrejme aj u týchto tapiet môžeme naraziť na rôzne exkluzivity od renomovaných dizajnérskych štúdií, kde cena stúpa priamo úmerne puncu značky návrhára.

Papierové tapety bývajú zväčša neumývateľné a majú najmenšiu odolnosť voči oderu. Ďalšou z nevýhod je vyššia náročnosť tapetovania. Tento typ je potrebne premáčať lepidlom, aby zmäkla a nabrala na objeme. Pri neodbornej manipulácii sa často stáva ,že sa jednotlivé pasy pri schnutí začnú sťahovať a vytvárajú veľmi nepekne špáry medzi sebou.

 

Vliesové Tapety

Najinovatívnejší príspevok novodobého priemyslu do tohto segment dizajnu. Sú vyrábané z netkaných textílií lisovaním neusporiadaných buničitých (celulózových) a syntetických (vinylových) vlákien.

Veľmi rýchlo si získali obľúbenosť tak ako medzi tapetármi tak aj zákazníkmi a to z viacerých dôvodov. Ako prvý je o poznanie lepšia elasticita oproti papierovým tz. Pri lepení nemení svoje rozmery, nenaťahuje sa a je jednoduchšie ju pospájať na stene tak, že nám nebude vidieť spoje. Samozrejme aj na to treba istú dávku zručnosti. Veľkou výhodou vliesovych tapiet je ich jednoduchá odstrániteľnosť bez zvyškov zo steny. Ďalšími veľkými výhodami je priedušnosť, vysoká pevnosť , stálofarebnosť a znížená horľavosť. Vďaka zloženiu taktiež z časti poslúžia ako zvuková a tepelná izolácia.

Práca s vliesovou tapetou je s pomedzi ostatných najjednoduchšia pretože sa lepidlo nanáša na stenu tzv. Lepenie za sucha. Lepiť je ich možné na takmer akýkoľvek povrch, či už sú to rôzne typy omietok, panel, sadrokartón alebo drevotrieska. Dôležité ale je aby bol povrch čo najhladší, jednotný, suchý a bez prachu.

Na výber je nekonečne veľa vzorov, imitácií povrchov a materiálov alebo nádherných fototapiet.

 

Vinylové Tapety

Najväčším rozdielom vinylovej tapety oproti ostatným je vysoká odolnosť a ľahká údržba. Vyrába sa nanášaním vrchnej vinylovej vrstvy na papierový alebo vliesovy podklad. Čím viac vinylových vrstiev tento typ ma tým je odolnejší. Vyznačuje sa aj schopnosťou tepelnej izolácie.

Je možné ju použiť aj na miesta zo zvýšenou vlhkosťou ako sú kuchynské linky alebo kúpeľne, samozrejme v sprchovom kúte by Vám moc služby nepreukázala, inak ale okolo umývadla alebo wc skvele nahradí obkladačky. Vďaka svoje elastickosti veľmi dobre prekrývajú praskliny a trhliny na stene.

Na základe podkladovej vrstvy je odlišný spôsob lepenia jednotlivých typov vinylových tapiet. S papierovou spodnou vrstvou sa lepia rovnako ako papierové tapety, s tým súvisia aj rovnaké komplikácie ako rozmerová nestálosť a komplikovanejšie lepenie. Pri vinylových tapetách s vliesovým podkladom je ale lepenie zjednodušené tým, že sa lepia na sucho ako vliesové.

 

Textilné Tapety

V našich končinách nie sú moc rozšírené. Ich pôvod siaha do dôb minulých, do dôb keď sa ešte hrady a zámky pýšili svojou malebnosťou a luxusom.

Tak ako pri vinylových tak aj pri textilných tapetách môžete nájsť vrchnú textilnú (prírodnú alebo syntetickú) vrstvu vyrobenú buď s pretkávania niti, šnuriek, ľanu, sisalu, bavlny, papyrusu, vodného hyacintu, tkaných banánových listov alebo pľste nanesených na podkladovej papierovej alebo vliesovej vrstve. S tým súvisí aj postup lepenia.

Na dotyk pôsobia jemne a vyžarujú prijemne teplo, sú pomerne odolné na oder.

Tapety s tejto kategórie patria k najvyššiemu štandardu a predstavujú špičku v tapetárskom obore. Sú vhodne do residenčnych sídiel a reprezentatívnych priestorov. Z takto ošetrených priestorov doslova dýcha exkluzivita, luxus a prepych.

 

Sklovláknité tapety

­­Tapety, ktoré sa vyznačujú najme svojou vysokou odolnosťou najvyššou zo všetkých predošlých typov. Sú tiež vodeodolné a papropriepustné takže sú vhodné do kúpeľni a priestorov zo zvýšenou vlhkosťou, kde si zachovajú svoje vlastnosti po veľmi dlhu dobu.

Ďalšia zaujímavá vlastnosť sklovláknitej tapety je, že je pretieratelná farbou, čiže v prípade že vás omrzí jeden odtieň behom pár dni si ho viete premaľovať na iný. Výrobcovia uvádzajú, že tato tapeta znesie až 10 náterov.

Sklovláknité tapety sú vyrobené z bezalkalickej sklenenej buničiny a vďaka tomu sú také odolné.

 

 Takže ako uvádzame v článku vyššie, výber materiálu je naozaj veľmi široký a skutočne si dokáže vybrať každý. V každej tejto skupine je nespočetne veľký výber vzorov a prídu si na svoje všetci, konzervatívne typy ale aj ľudia ktorí radi riskujú a volia odvážnejšie motívy.

(pz. Všetky tapety, ktoré nájdetena obrázkoch v článku, môžete nájsť aj v predajni Vanes Liptovský Mikuláš)

autor: tým Crophome.sk